Kases sistēmu ļaunatūra ļāva restorānam “Gan Bei” krāpties ar nodokļiem

Kases_sistemu_launatura

Podiņš sacīja, ka kratīšanas un aizturēšanas ir veiktas arī vienā no Latvijas lielākajiem kases sistēmu izstrādāšanas uzņēmumiem, kurš savas kases sistēmas piegādājis lielai daļai Latvijas tirgotāju, pakalpojumu sniedzēju un citu klientu. Kopā ar kases sistēmām šis uzņēmums klientiem piedāvājis zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru, kura, slēdzot kasi, pēc saviem ieskatiem ļāvusi samazināt kasē esošo naudas summu un izņemt to no kases skaidrā naudā. Tādā veidā tika samazināts uzņēmuma oficiālais apgrozījums.

“Grupējums bija ar ļoti sarežģītu struktūru, skrupulozi plānoja savu darbību, tajā strādāja augsta līmeņa speciālisti. Starp aizturētajiem ir arī šī kases sistēmu uzņēmuma vadītāji, kas vienlaikus ir arī ļaunprogrammatūras izstrādātāji,” skaidroja Podiņš.

Zibatmiņu ar ļaunprogrammatūru uzņēmums klientiem piedāvāja par 1500 eiro, šai programmatūrai bieži bija nepieciešama atjaunināšana, līdz pat desmit reizēm gadā, arī par atjauninājumiem klientiem bija jāmaksā. Katram kases aparātam bija nepieciešama viena šāda zibatmiņa.

Podiņš norādīja, ka kratīšanā ir izņemts pietiekams pierādījumu apjoms, tostarp kases aparātu sistēmbloki, zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru un darbinieku aplokšņu algu saraksti. Tāpat kratīšanās ir izņemta arī skaidra nauda. Savukārt Čerņeckis norādīja, ka, analizējot iegūtos pierādījumus, iespējams, tiks sākti kriminālprocesi arī pret citiem tirdzniecības un pakalpojumu jomā strādājošiem uzņēmumiem.

Labs ķēriens Finanšu policijai.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā norādīja, ka VID strādā pie vairākiem risinājumiem, kas varētu novērst nelikumīgas iejaukšanās kases aparātu sistēmās. Piemēram, pret datu zudumiem varētu nodrošināties, pārejot uz elektronisko kontrollenti, jo papīra kontrollentes pēc iejaukšanās sistēmā tiek pārdrukātas.

Kā elektroniska kontrollente var sarežģīt iejaukšanos sistēmā?

“Jādomā arī par citiem risinājumiem, piemēram, VID plāno uz 2018.gadu ieviest tādu sistēmu, kad jebkurš darījums ar kases aparātu tiešsaistes režīmā piefiksējas arī nodokļu administrācijas sistēmās,” sacīja Pelēkā.

Ja katrs izsistais čeks tiktu iereģistrēts VID datu bāzē, tad pircējs ievadot čeka numuru VID mājaslapā varētu pārliecināties, vai viņa pirkums reģistrēts VID.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas redzeslokā nonākušie SIA «Lage Ko» restorāni «Gan Bei» un citi ir bāru un restorānu biznesa sistēmas «brio» klienti, liecina uzņēmumu SIA «Brio SRC» un SIA «Brio EngineerinG» mājaslapā pieejamā informācija. Uzņēmuma īpašnieks ir Georgijs Makejevs, bet valdes loceklis – Raimonds Zeltiņš. Savukārt uzņēmuma prokūrists ir Oļegs Halatovs.

Avots:
Defense.lv : https://defense.lv/2014/12/11/kases-sistemu-launatura-lava-restoranam-gan-bei-krapties-ar-nodokliem/

happy wheels

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *